Zelandia Południowa i wyspy Lolland, Falster, Mon

MonKolejnym etapem każdego zwiedzającego tę największą duńską wyspę może być jej południowa część, która oferuje nie mniej atrakcji niż jej siostra z północy. Do regionu tego należą także mniejsze wyspy takie jak Falster, Lolland i Mon. Okolice południowej Zelandii to prawdziwa turystyczna utopia, dla miłośników pieszych wycieczek, rowerzystów oraz dla wielbicieli windsurfingu dzięki doskonałym warunkom wiatrowym i jednych z najczystszych plaż w całej Europie.

Wizytówką Zelandii Południowej i okolicznych wysepek są przepiękne widoki, na czele z rozłożystymi, zielonymi polami buraków cukrowych, żółtymi połaciami rzepaku. Idealnie wkomponowane w tą całość są pomalowane na biało kościółki spoglądające z malowniczych wzgórz. Dech zapierają białe, kredowe klify wyspy Mon wznoszące się nad niezwykle czystym morzem.

Niewątpliwie najlepszymi i obowiązkowymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi będą takie miejsca jak:

  • BonBon-Land w Holme Olstrup - prawdziwie "słodka" kraina cukierków, jednocześnie centrum letniego wypoczynku, połączonego z zabawami na lądzie, w wodzie i w powietrzu.
  • Park Krajobrazowy Knuthenborg - w miejscu tym, ufundowanym przez arystokratyczną parę, natrafimy na żyjące na wolności żyrafy, lamy (uwaga plują) czy zebry. To także tutaj w Parku Safari warto zobaczyć największe na świecie syberyjskie tygrysy.

Lolland i Falster są prawdziwymi skansenami, dzięki największej w Danii liczbie budynków z XVII jak i XVIII wieku oraz romantycznym, brukowanym uliczkom ze swoiście przyjemnymi antykwariatami oraz pchlim targom na których można kupić pamiątki czy różnego rodzaju antyki.
Wielbiciele średniowiecza, rycerstwa czy sztuki oblężenia powinni udać się do Centrum Średniowiecza w Nykobing ukształtowanego na wzór miasteczka z 1400 roku. Mieszkańcy tego niezwykłego miejsca, będący jednocześnie pracownikami, żyją rytmem owej epoki, pracują używając narzędzi prawdziwego średniowiecznego kowala, pieką chleb według starej receptury czy nawet konstruują łodzie, katapulty i broń szykując się do letniego turnieju rycerskiego. Zwiedzających czeka prawdziwa średniowieczna atmosfera dzięki niezwykle klimatycznej gospodzie "Pod złotym łabędziem".
Kolejnym punktem na mapie każdego turysty powinno być zabytkowe miasteczko Maribo, znane z corocznego festiwalu jazzowego.

Obszar wokół Skelskor kusi wielbicieli Hansa Christiana Andersena poprzez liczne zamki i rezydencje w których pisarz ten zwykł gościć. Jego pracownię i przedmioty z nim związane zobaczyć można w zamku Holsteinborg. To miejsce potrafi zauroczyć każdego dzięki wyjątkowo pięknej i czystej 142-kilometrowej piaszczystej plaży na której nie brakuje przystani morskich.

Także i tutaj wielbiciele architektonicznego geniuszu nie będą mieli powodów do narzekań, dzięki mostowi, który przerzucono nad cieśniną Wielki Bełt. Most ten jest jednym z najdłuższych mostów wiszących na świecie, łączy on Zelandię i Fionię. Zainteresowani tą konstrukcją udać powinni się do Centrum Wystawowego w Korsor, w którym będą mieli możliwość zapoznania się z jego historią. To także tutaj w roku 1998 para królewska oficjalnie otwarła 18-kilometrowe połączenie kolejowe pomiędzy tymi dwiema największymi duńskimi wyspami, przyczyniając się do rozwoju tego niegdyś spokojnego miasteczka.

Warto wiedzieć: Most łączący Fionię i Zelandię, w odróżnieniu od mostów łączących wyspy Lolland i Falster oraz Mon i Zelandię, jest płatny.