Jak dojechać

Jak dojechać

Do Danii można dostać się na kilka sposobów. W zależności od potrzeb. Promem - rejsy promowe z Polski jedynie w opcji łączonej, trasy Świnoujście-Kopenhaga via Ystad lub rejsy na Bornholm z Polski i Niemiec. Samochodem - przekraczając granicę lądową pomiędzy Niemcami a Danią. Ze Szwecji do Danii możliwy jest przejazd Mostem Oresund. Samolot - najprostszy i wygodny sposób by dotrzeć do Danii. Loty odbywają się właściwie z każdego większego europejskiego lotniska.

Połączenia promowe

Świnoujście-Kopenhaga via Ystad

Promy na trasie Świnoujście-Kopenhaga via Ystad zapewniają transfer samochodów osobowych, ciężarowych oraz osób pieszych do Danii z przesiadką w szwedzkim Ystad. Przewoźnicy promowi obsługujący tą trasę, w cenie biletu promowego, zapewniają przejazd Mostem Oresund lub przejazd autobusem dla osób podróżujących bez samochodu. Promy na trasie Świnoujście-Ystad (Szwecja) pływają codziennie - 4 razy w ciągu dnia.

Rezerwacja biletów promowych do Kopenhagi

Rostock-Gedser
Puttgarden-Rodby

Opcjonalnie można skorzystać z połączeń promowych z Niemiec do Danii. Trasy te obsługiwane są przez jednego z największych przewoźników na Morzu Bałtyckim - Scandlines. Są to rejsy z Rostocku do Gedser (Dania), lub znacznie krótszy rejs Puttgarden-Rodby (Dania, wyspa Lolland). Odległość od Gedser do Kopenhagi to ok. 140 km.

Rezerwacja biletów promowych Scandlines

Świnoujście-Rønne
Ystad-Rønne

Trasę promową Świnoujście-Rønne obsługuje przewoźnik TT-Line. Rejsy odbywają się od czerwca do września i cieszą się dużym zainteresowaniem podróżnych.

Dzięki całorocznym połączeniom promowym Świnoujście-Ystad, możliwy jest rejs na Bornholm z rowerem, samochodem lub kamperem. Dzięki trasie łączonej - czyli Świnoujście-Ystad i dalej drugim promem bornholmskiego przewoźnika Ystad-Rønne na wyspę można płynąć codziennie, niezależnie od warunków pogodowych.

Promy na Bornholm

Świnoujście-Rønne

Dzięki całorocznym połączeniom promowym Świnoujście-Ystad, możliwy jest rejs na Bornholm z rowerem, samochodem lub kamperem. Dzięki trasie łączonej - czyli Świnoujście-Ystad i dalej drugim promem bornholmskiego przewoźnika Ystad-Rønne na Bornholm - na wyspę można płynąć codziennie, niezależnie od warunków pogodowych.

Kołobrzeg-Nexo

Kołobrzeska Żegluga Pasażerska oferuje rejsy wycieczkowe na Bornholm. Katamaran rozpoczyna rejsy w kwietniu a kończy w październiku. Portem docelowym jest miejscowość Nexø. Na miejscu można skorzystać z kilkugodzinnej, objazdowej wycieczki po wyspie. Bardzo popularne są rejsy 1-dniowe, ale trasa ta wybierana jest również przez turystów płynących na wyspę na kilka dni. Należy pamiętać, że niewielki statek pływający na tej trasie, jest wstrzymywany i nie wychodzi w morze w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych i dużej fali. Oferta przewoźnika obejmuje bilety normalne, specjalne dla grup i rodzin z dziećmi do 12 roku życia. Statek nie zabiera na pokład samochodów a jedynie rowery i motocykle.

Sassnitz-Rønne

Alternatywą dla połączeń promowych na Bornholm z Polski może być trasa z Sassnitz (Niemcy) do Rønne (Bornholm). Wbrew pozorom trasa jest bardzo popularna mimo tego, że konieczny jest dojazd do portu w Sassnitz (odległość to ok. 250 km od Szczecina). Statek płynie tylko 3,5h i w sezonie wakacyjnym rejsy odbywają się codziennie. Ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów!

Rønne-Køge

Rønne-Køge to połączenie dla tych którzy chcą do stolicy Danii dotrzeć z Bornholmu - jest taka możliwość - połączenie Rønne-Køge. Z tego małego miasteczka do Kopenhagi jest tylko 44 km. Promy na tej trasie pływają codziennie.

Dania-Norwegia
Islandia i Wyspy Owcze

Dla podróżujących do Danii z Norwegii możliwością rejsu są promy pływające na trasach m.in. z Larvik, Kristiasand czy Bergen do Hirsthals (północna część Danii). W zależności od długości trasy promy płyną od kilku do kilkunastu godzin.

Rezerwacja biletów promowych Dania-Norwegia

Z Hirsthals odpływa jedyny prom na Islandię - do Seydisfjordur, trasa jest bardzo popularna, aby kupić bilet na tej trasie należy wyjazd planować z co najmniej kilku miesięcznym wyprzedzeniem. Podczas rejsu prom zatrzymuje się na 2 dni na Wyspach Owczych i dzięki temu można przy okazji odwiedzić to fascynujące miejsce. Promy zabierają na pokład samochody osobowe, osoby piesze, samochody ciężarowe i dostawcze.

Samochodem do Danii

Do Danii można dostać się samochodem korzystając z granicy lądowej między Niemcami a Danią.

Opcji podróży jest kilka, można kierować się w Polsce na Szczecin i Neubrandenburg i dalej w kierunku Lubecki, aż do granicy niemiecko-duńskiej. Można też od razu pojechać z Berlina na Hamburg/ Lubekę aż do granicy państw. W każdym przypadku większość trasy poprowadzona jest autostradami lub trasami szybkiego ruchu. W Polsce autostrady są płatne, w Niemczech i Danii można z nich korzystać bezpłatnie.

Wiele firm autobusowych proponuje ten rodzaj przejazdu.

Samochód + prom

Aby skrócić czas podróży samochodem można skorzystać z przeprawy promowej. Z Polski całoroczne połączenia ze Szwecją oferuje Polferries, Unity Line, TT-Line które pływają kolejno do Ystad i do Trelleborga - sprawdź ceny biletów promowych. Z tych szwedzkich miast można szybko przejechać do Malmo a stamtąd przeprawą mostową Oresundbroen przez cieśninę Sund do Kopenhagi.

Z Niemiec najlepiej popłynąć promem z Rostock do Gedser (Dania), Puttgarden-Rodby (Dania), lub z Rostock do Trelleborga (Szwecja), z tego miasta jest niecałe 40 km do Malmo i przeprawy mostowej Orensund. Przejazd mostem jest płatny.

Wybierając się do Danii samochodem warto wiedzieć, że:

  • wymagane jest ważne prawo jazdy
  • samochód musi mieć tablice rejestracyjne, znak państwowy i być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej
  • każdy samochód powinien być zaopatrzony w ostrzegawczy trójkąt, kamizelki odblaskowe, gaśnicę i apteczkę pierwszej pomocy
  • obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa także przez pasażerów siedzących z tyłu pojazdu
  • jazda na światłach mijania jest obowiązkowa przez cały rok
  • w Danii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
    • 130 km/h na autostradach
    • 90 km/h poza terenem zabudowanym
    • 50 km/h na terenie zabudowanym
  • parkowanie w miastach jest płatne (parkometry)
  • stosuje się także specjalne "zegary" które naklejone na przednią szybę auta umożliwiają bezpłatny postój w oznaczonych miejscach i w wyznaczonym czasie

Samolotem do Danii

Dzięki tanim liniom lotniczym możemy odwiedzić Danię tanio i szybko, zabierając na pokład samolotu np. jedynie podręczny bagaż.

Kopenhaga może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych lotnisk na świecie - Kastrup, rocznie korzysta z niego ok. 20 milionów turystów z całego świata. Otwarte granice krajów europejskich umożliwiają swobodny przepływ ludzi, warto skorzystać z tego rodzaju transportu i odwiedzić Danię. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport. Ważny dokument muszą również posiadać dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć: