Miasta Danii

Miasta Danii

Prostota oraz design, który charakteryzuje Danię widać na każdym kroku. To stylowo urządzone kawiarnie, restauracje oraz mieszkania. Bez przepychu oraz niepotrzebnych dekoracji. Skandynawski luz, urok historii i czar andersenowskich baśni. Wszystko to składa się na klimat miast i miasteczek. Przypomina nam o czasach beztroskiego dzieciństwa. Również miejsca dla dzieci takie jak szkoły, przedszkola czy place zabaw są urządzone w sposób przemyślany i praktyczny.

Duńskie miasta można scharakteryzować krótko: są połączeniem nowoczesnej architektury z dobrze zachowaną klasyką. Poznaj klimat i uroki duńskich miast, daj się oczarować klasycznej codzienności.

Po miastach najlepiej poruszać się rowerem. Dania wychodzi naprzeciw mieszkańcom oraz turystom i udostępnia rowery do wypożyczenia. Bardzo dobrze rozwinięta sieć ścieżek rowerowych gwarantuje bezpieczne poruszanie się praktycznie po całym mieście. Rower ma pierwszeństwo przed samochodem, ale warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas jazdy jednośladem.

W Danii bardzo dobrze rozwinięta jest sieć dróg publicznych. Autostrady są bezpłatne. Płatny jest przejazd mostem Storebaelt, łączącym Fionię i Zelandię i mostem Oresund łączącym Danię ze Szwecją. Wysokość opłaty zależy od kategorii pojazdu.

Parkowanie w miastach jest płatne. Bezpłatnie można parkować w specjalnie oznaczonych miejscach, przez określony czas. W Danii obowiązkowe jest używanie zegara parkingowego w każdym miejscu, gdzie zostawiamy swój pojazd. Odpowiednie zegary dostępne są na większości stacji benzynowych. Miejsca, w których nie można parkować na chodniku są zazwyczaj oznaczone żółtą, ciągłą linią na krawężniku.

Kopenhaga
Århus
Odense
Aalborg
Roskilde
Skagen

Kopenhaga

Największe miasto w Danii będące jednocześnie stolicą kraju. Śmiało można zakwalifikować Kopenhagę do grona najładniejszych miast w Europie. Kopenhaga to miasto nowoczesne, tętniące życiem, ciągle się rozwijające, z oszałamiającymi perełkami architektury - takimi jak budynek Duńskiej Królewskiej Biblioteki, zwanej "Czarnym Diamentem".

Symbolem miasta jest Mała Syrenka, którą opisał w swoich baśniach H. Ch. Andersen. Kopenhaga słynie m.in. z pięknych ogrodów Tivoli oraz browaru Carlsberg.

Więcej informacji

Århus

Drugie co do wielkości duńskie miasto, położone na półwyspie Jutlandzkim pomiędzy Kopenhagą (stolica kraju) a Aalborg. Miasto stanowi tło dla architektury miejskiej, która w umiejętny sposób łączy nowoczesność z klasyczną zabudową - w mieście funkcjonuje Ratusz, wybudowany w stylu duńskiego modernizmu - ale można w nim również oglądać stare zabudowy szachulcowe. W 2017 roku miasto Aarhus było jedną z dwóch stolic Europejskiej Stolicy Kultury. A rok wcześniej, w roku 2016 zostało umieszczone na liście "New York Times" jako jedno z miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Więcej informacji

Odense

Trzecie pod względem wielkości miasto Danii, położone w południowej części kraju. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie pierwszemu centrum kultu Odyna - najpotężniejszego z bogów w mitologii nordyckiej. Jedno z najstarszych duńskich miast. Miasto rodzinne Hansa Christiana Andersena. Ale nie tylko baśniopisarz urodził się w tym uroczym miasteczku, Odense to miejsce urodzenia znanej tenisistki z polskimi korzeniami - Caroline Wozniacki.

W miasteczku znajduje się wiele ciekawych atrakcji: kilka muzeów w tym oczywiście muzeum Andersena, zabytki oraz skanseny.

Więcej informacji

Aalborg

Czwarte pod względem wielkości miasto Danii, położone nad fiordem Limfojord, gdzie Morze Północne łączy się z cieśniną Kattegat. Jest to bardzo dobrze rozwinięte miasto przemysłowe. Oprócz portu i stoczni znajdują się tu również fabryki cementu, stali a także słynna gorzelnia Akvavit produkująca wódkę. Aalborg jest też miastem uniwersyteckim.

Więcej informacji

Roskilde

Miasto położone zaledwie 30 km na zachód od Kopenhagi. Przez miasto przebiega trasa kolejowa z Kopenhagi na Jutlandię. W mieście Roskilde odbywa się jeden z największych festiwali muzycznych w Europie - Roskilde Festival. Do głównych atrakcji turystycznych należą Muzeum Łodzi Wikingów i gotycka katedra - miejsce pochówku monarchów duńskich.

Więcej informacji

Skagen

Przylądek Skagen to najbardziej na północ wysunięta część duńskiego Półwyspu Jutlandzkiego. To właśnie w tym miejscu łączą się wody Morza Bałtyckiego z Morzem Północnym. Sam przylądek oddalony jest od miasta o ok. 3 km, a na miejsce dowozi turystów charakterystyczny pojazd: traktor z przyczepką. Miasto liczy ok. 9 000 mieszkańców, natomiast co roku odwiedza je ok. 2 miliony turystów chcących dołączyć do klubu "Zdobywców Północy".

Więcej informacji