Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek jest bardzo popularny wśród Duńczyków, oczywiście rower ma praktycznie każdy, ale nie tylko wycieczki rowerowe są dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. W Danii jest mnóstwo jezior i dobre warunki dla sportów wodnych, dużą popularnością cieszy się bieganie i nordic walking.

Spotkania z przyjaciółmi czy weekendy z rodziną można uczynić bardziej atrakcyjnymi i spróbować swoich sił w grze w golfa, wykupić kurs żeglowania czy windsurfingu. Dania słynie z różnego rodzaju tematycznych parków rozrywki przez wielkie wesołe miasteczka po ogrody zoologiczne i akwaria.

Romo kite surfing

Windsurfing

Linia brzegowa Danii to ponad 7000 km plaż, fiordów, zatok, które dzięki silnym wiatrom tworzą prawdziwy raj dla lubiących surfować. Znajdziemy w Danii miejsca odpowiednie do nauki, jak i do prawdziwej walki z falami i wiatrem. Niewątpliwie najlepszymi miejscami do uprawiania tego sportu są Kitmoller i Nørre Vorupør, które są znane windsurferom z całego świata.

Dla mniej doświadczonych przygotowano kilkadziesiąt szkółek w których każdy po zapoznaniu się z zasadami i kilku godzinach spędzonych pod okiem instruktora na desce, nauczy się jak sterować żaglem, jak zmieniać kierunek oraz jak zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy sport przypadnie nam do gustu i czy warto wykupić kurs szkoleniowy, możemy spróbować swoich sił w krótkim okresie testowym po którym podjęcie decyzji nie będzie trudnym zadaniem.

Warto wiedzieć: Informacje o kursach, wypożyczalniach sprzętu i miejscach dogodnych do surfowania znajdziemy w biurach turystycznych.

Opłata za wypożyczenie sprzętu na jeden dzień to koszt ok. 350 DKK, 500 DKK na weekend lub 650-1400 DKK za cały tydzień. Wypożyczenie pianki waha się od 180 DKK za dzień lub weekend do 400 DKK za tydzień.

Warto pamiętać:

  • pamiętaj o kamizelce ratunkowej i flarze które w sytuacjach krytycznych mogą się przydać
  • nie bądź konfliktowy, nie zawadzaj innym surferom czy żeglarzom gdyż o wypadek bardzo łatwo
  • ustępuj drogi dużym jednostkom pływającym ponieważ jest im bardzo trudno zmienić kierunek w krótkim czasie
  • wybieraj miejsca mało zatłoczone lecz nie puste, trudniej o pomoc gdy w pobliżu nikogo nie ma
  • stosuj się do miejscowych zakazów i nakazów bo to one w większości przypadków nie dopuszczają do różnego rodzaju kolizji

Najlepsze warunki do windsurfingu są na zachodnim wybrzeżu Jutlandii w Kitmoller. Dzięki odpowiednim warunkom profesjonaliści mogą sprawdzić swoje umiejętności. Teren ten jest uznawany za najlepszy w całej Europie.

Rower

Dla większości Duńczyków rower to styl życia i nie ma w tym przesady. Dlatego w Danii, która stawia na rowerzystów, wybudowano doskonale rozwinięty system tras rowerowych. Sieć ścieżek rowerowych gwarantuje nie tylko miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu ale także sprzyja komunikacji oraz zwiedzaniu. Poruszając się na dwóch kółkach, po krętych trasach rowerowych, mamy szansę dostrzec to co najciekawsze a czasem i ukryte przed oczami turystów. Ukształtowanie terenu w Danii to głównie równiny dzięki czemu nawet osoby o słabszej kondycji mogą się cieszyć rowerowymi przejażdżkami.

Łączna długość ścieżek w całej Danii to ponad 12 000 km. Drogi poprowadzone są często równolegle do jezdni, w miastach na wydzielonym pasie drogowym, ale również w lasach. Często zahaczają o miejsca warte zobaczenia lub są swego rodzaju objazdami większych miast. Dzięki tak rozległej siatce dróg, rowerzyści mają możliwość spędzić na wycieczkach rowerowych wiele niezapomnianych godzin. Planując wyjazd do Danii warto wiedzieć, że nie trzeba zabierać swojego roweru - zadbano o to aby cała infrastruktura około rowerowa była równie dobrze rozwinięta. Dzięki czemu w wypożyczalniach znajdziemy duży wybór rowerów dla całej rodziny, przyczepki rowerowe, siedziska dla dzieci. W wielu mniejszych miejscowościach są warsztaty rowerowe. A gdy zabraknie nam sił na dalszą jazdę nie będzie problemu aby z rowerem wsiąść do pociągu lub autobusu i kontynuować podróż. W większości przypadków środki komunikacji są dostosowane do przewozu rowerów.

Więcej informacji: Rowerem w Danii

Golf

Nizinne ukształtowanie terenu, z najwyższym szczytem o wysokości 173 m n.p.m., idealnie wpisuje się w charakterystykę pól golfowych. Duńczycy lubią sport - to niezaprzeczalna kwestia, ale nie tylko rower czy piłka nożna leży w kręgu ich zainteresowań, również sporty należące do grupy sportów finezyjnych. Takim jest na pewno golf. W Danii zamiłowanie do golfa rozwinęło się niesamowicie szybko na tyle by stworzyć w kraju ponad 130 profesjonalnych pól golfowych.

Są tu 9-dołkowe pola, idealne dla rozpoczynających naukę aż do światowej sławy pól, które należą do najtrudniejszych w Europie. Położone są w różnych miejscach - począwszy od tych nadbrzeżnych, otoczonych piękną nadmorską fauną, po pola znajdujące się w zacisznych miejscach, wśród malowniczych, wręcz "parkowych" terenów Danii. Rozgrywanych jest tu wiele turniejów, aby wziąć w nich udział nie trzeba należeć do światowej czołówki graczy, goście chcący spróbować swoich sił w tym cudownym sporcie są również mile widziani.

Warto wiedzieć: Opłaty za korzystanie z pól w dni powszednie wahają się od ok. 200 do 360 DKK/ 1 godzina, natomiast w weekendy od ok. 330 do 480 DKK/1 godzina gry.

  • Dzięki legitymacji członkowskiej uzyskamy wstęp do klubu golfowego
  • Sezon trwa od marca do października, lecz jeżeli zima jest łagodna to większość klubów jest otwarta

Wiele ośrodków oferuje sportowe pakiety hotelowe w różnych cenach - obejmujące zakwaterowanie, wyżywienie oraz opłaty za pobliskie pola golfowe. Większość klubów proponuje także jednogodzinne lekcje lub całe kursy dla początkujących podczas których, pod okiem wytrawnych instruktorów, odkryjesz jaką wspaniałą zabawą połączoną z relaksem jest golf. Swego czasu przeprowadzono ankiety wśród graczy, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, a na podstawie ich opinii utworzono ranking najlepszych pól.

Ranking może stać się niezwykłą pomocą w wyborze miejsca dlatego poniżej przedstawiamy listę pierwszej dziesiątki:

  1. The Scandinavian Golf Club (Old) - łącznie 36 dołków, położone ok. 30 km od Kopenhagi
  2. Lübker Golf Resort - łącznie 36 dołków, położone ok. 40 km od Aarhus
  3. Esbjerg Golf klub - łącznie 42 dołki, na terenie pola odbywają się Mistrzostwa Europy, położone ok. 15 km od Esbjerg
  4. The Scandinavian Golf Club (New) - 36 dołków, położone ok. 30 km od Kopenhagi
  5. Holstebro Golf klub - łącznie 26 dołków, 5600 m, położone 10 km od Holstebro
  6. Silkeborg Ry Golf klub - 5860 m, 27 dołków, położone ok. 5 km od miasteczka Silkeborg
  7. Simon’s Golf Club - 5790 m, 27 dołków, na polu tym odbywają się zawody Danish Open
  8. Lyngbygaard Golf - otwarte w roku 2008, niewielkie bo 18-dołkowe pole, położone niedaleko Aarhus
  9. Rungsted Golf Klub - otwarte w 1930 roku, pole 18-dołkowe, korzystał z niego Tiger Woods, położone ok. 20 km od Kopenhagi
  10. Stensballegaard Golf - położone 5 km od miejscowości Horsens

Wędkarstwo

Olbrzymia różnorodność gatunków ryb w Danii zachęca miłośników wędkarstwa do odwiedzin miejscowych łowisk. Na stosunkowo małym terenie będziemy mieli blisko do rzek, jezior, stawów i morza. Znajdziemy tu idealne miejsca do połowu ryb pstrągowych, szczupaków, troci, okoni, węgorzy i fląder.

Miłośnicy połowu w rzekach nie będą narzekać na ilość występujących tam pstrągów potokowych, szczególnie w górnych odcinkach gdzie poziom wody jest stosunkowo niski a nurt wartki. W wodach spokojniejszych natrafimy na lipienie które preferują wody głębsze.

Będąc w Danii w okresie wiosny lub jesieni warto udać się nad jeziora, które są pełne sandaczy i szczupaków. W okresie letnim, gdy glony rozrastają się a ryby ograniczają swoją aktywność, możemy być niemal pewni, że złowimy węgorza.

Posiadacze zwykłego zezwolenia wędkarskiego mogą łowić, także w wodach mórz oblewających Danię, zarówno z brzegu jak i z pełnej wody. Przez cały rok natrafimy tu na spore ilości dorszy, płastug, makreli czy węgorzy. W okolicach molo czy falochronów często występują tuńczyki. Z różnych miejsc kraju regularnie wypływają łodzie dla chętnych połowu na pełnym morzu. Co prawda Dania jak i jej przybrzeżne wody nie słyną z dużych ryb to jednak natrafić tu możemy na dorsze których waga dochodzi do kilkunastu kilogramów.

Warto wiedzieć: Aby móc łowić w wodach Danii niezbędna jest karta uprawniająca, którą możemy nabyć w sklepach wędkarskich, biurach turystycznych czy urzędach pocztowych. Taka karta uprawnia do połowu w wodach nie prywatnych. Dostępne są zezwolenia jednodniowe, tygodniowe i roczne. Osoby do 18 lat i po 65 roku życia zwolnione są z wymogu posiadania uprawnienia wędkarskiego.

Wyprawa łodzią, która trwa najczęściej od 4 do 15 godzin, to koszt od 350-400 DKK. Informacje o terminach takich wypraw, odpowiednich miejscach do łowienia oraz adresy sklepów wędkarskich znajdziemy w lokalnych biurach turystycznych.