Zelandia Północna i Kopenhaga

Ten malowniczy obszar jest szczególnie interesujący ze względu na znajdujące się tu piękne zamki królewskie, cudowne plaże oraz wydmy osłoniete różami.
Jednym z ciekawszych miejsc na Zelandii jest stolica kraju - Kopenhaga, w której warto udać się m.in. do pałacu królewskiego Amalienborg, pałacu Rosenborg, licznych muzeów, Parku rozrywki Tivoli, Nyhavn.
Wiele miejscowości będącymi dawnymi osadami rybackimi jest dzisiaj prawdziwymi architektonicznymi perełkami. Miasteczka takie jak Taarbek, Hornbek, Sletten czy Gilleleje nie powinny umknąć uwadze turystom chcącym poznać Danię z jej najlepszej strony. To właśnie dzięki takim krajobrazom, Zelandia jest miejscem gdzie od wieków rodzina królewska wypoczywa w licznych rezydencjach. Jedną z nich jest renesansowy zamek Frederiksborg w Hillerod wzniesiony na trzech małych wyspach połączonych mostem, czy też barokowy pałac Fredensborg, w którym to w roku 2004 doszło do zaślubin księcia Fryderyka z Australijką Mary Donaldson.

KronborgPodczas podróży po Zelandii warto udać się do małego średniowiecznego miasteczka położonego w pobliżu cieśniny sundzkiej - Helsingor. W tym właśnie miejscu znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów - XVI wieczny zamek Kronborg w którym to Szekspir osadził akcję swojego najgłośniejszego dzieła "Hamleta". Budowla ta od roku 2000 znajduje się na liście UNESCO.

Niedaleko, znajdującego się na północ od Kopenhagi, malowniczego wybrzeża nazywanego Duńską Riwierą znajduje się muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, w którym obejrzeć można piękną kolekcję malarstwa i rzeźby z XX wieku.
To tutaj także znajduje się najstarszy na świecie park rozrywki Bakken mieszczący się w malowniczym parku Dyrehaven w Klampenborgu. Nieopodal znajduje się warta obejrzenia plaża otoczona willami oraz zaprojektowanym przez A. Jacobsena osiedlem Bellevue.

Podążając dalej zawiłą drogą wzdłuż wspomnianej Riwiery natrafimy na miasteczko Rungsted, rodzinnego miasteczka Karen Blixen znanej ze swojej bestselerowej książki "Pożegnanie z Afryką". To tu znajduje się jej grób odwiedzany co roku przez tysiące wielbicieli oraz muzeum mieszczące się w jej domu, w którym natrafimy na wiele pamiątek z jej życia.

Roskilde - Muzeum WikingowBędąc w Kopenhadze warto wybrać się do Roskidle znanego z letniego festiwalu rockowego ale także z wzniosłej gotyckiej katedry w której pochowanych zostało 38 członków rodziny królewskiej. Także obojętnie nie można przejść obok interesującego Muzeum Łodzi Wikingów, które jako jedyne poszczycić się może wystawą aż pięciu zrekonstruowanych łodzi, które zatonęły w 1000 r.

Chcąc zaznać architektonicznego novum trzeba udać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken w Ishoj. Ta niezwykła konstrukcja zbudowana na wzór kadłuba statku umieszczona została na piaszczystej plaży która niewątpliwie dodaje jej uroku.