Jutlandia Wschodnia

AarhusZwiedzanie tego pieknego regionu warto zacząć od drugiego co do wielkości miasta w Danii - Aarhus. Znajdujące się tu liczne muzea czy galerie sztuki nie pozwolą nudzić się osobom chcącym poznać kulturę kraju z jej najlepszej strony. W znajdującym się tu skansenie Den Gemle By zapoznać się można z życiem jak i historią prawdziwego duńskiego miasta targowego z okresu od XVI do początku XX wieku. W Muzeum Prehistorii Moesgaard dowiemy się wszystkiego o Danii od epoki kamienia łupanego aż po czasy Wikingów. Ujrzymy dawne techniki budowania łodzi od podstaw aż po wodowanie, a także przedstawienia teatralne na podstawie dawnych legend związanych z tym okresem.

Kolejnym przystankiem dla głodnych kultury będzie Randers wraz ze swoim muzeum, w którym ujrzymy kolekcje sztuki duńskiej i europejskiej z XIX i XX wieku.
W okresie letnim na wodach okolicznych jezior zobaczymy najstarsze parowce kołowe na świecie, a w pobliskich słodkowodnych akwariach i muzeach podziwiać różne gatunki ryb, ptaków i wielu innych zwierząt.
Dla lubiących dreszczyk emocji, w Muzeum Historycznym przygotowano wystawę "Człowiek z Tollund", gdzie przedstawione jest ciało człowieka, zakonserwowane torfem sprzed 2400 lat.
Natomiast w Nimtofte zrelaksować się można w gigantycznym parku rozrywki Djurs Sommerland, wyposażonego w cały kompleks basenów, zjeżdżalni i innych atrakcji na których zarówno dzieci i dorośli będą się świetnie bawić.

W kolejnym malowniczym miasteczku Ebeltoft zwiedzić można uroczy rynek wraz z najmniejszym ratuszem miejskim w Danii. Będąc tam warto udać się do Grenaa, gdzie podziwiać można akwaria Kattegat Center, ukazujące piękno morskiej fauny i flory. W takich miejscach jak basen z rekinami, rybami i innymi morskimi stworzeniami można zapoznać się z typowymi dla nich zachowaniami, spacerując w szklanym tunelu poprowadzonym przez zainscenizowane dno oceanu.

Jadąc w głąb lądu dotrzemy do Sehejland, czyli krainy znanej najbardziej z niezwykle pięknych jezior wśród których możemy odetchnąć od przybrzeżnego stylu życia. To tu znajdziemy także jedno z najwyższych wzniesień w Danii - piękne Yding Skovhoj.