START / Regiony / Zelandia


Zelandia

Zelandia wyspa i region Danii (duńska nazwa Sjalland). Region podzielony został na 17 gmin, a funkcję administracyjną pełni miasto Sorø.

Do regionu należą także mniejsze wyspy, takie jak Falster i Møn. Okolice południowej Zelandii to prawdziwa turystyczna perełka, dla miłośników pieszych wycieczek, rowerzystów oraz dla wielbicieli windsurfingu - dzięki doskonałym warunkom wiatrowym i jednych z najczystszych plaż w całej Europie.

Wizytówką Zelandii i okolicznych wysepek są przepiękne widoki, na czele z rozłożystymi, zielonymi polami, żółtymi połaciami rzepaku. Idealnie wkomponowują się w krajobraz regionu pomalowane na biało kościółki, wybudowane na malowniczych wzgórzach. Dech zapierają białe, kredowe klify wyspy Møn, wznoszące się nad niezwykle czystym morzem.

Niewątpliwie najlepszymi i obowiązkowymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi będą takie miejsca jak:

  • BonBon-Land w Holme Olstrup - prawdziwie "słodka" kraina cukierków, jednocześnie centrum letniego wypoczynku, połączonego z zabawami na lądzie, w wodzie i w powietrzu
  • Park Krajobrazowy Knuthenborg - w miejscu tym, ufundowanym przez arystokratyczną parę, natrafimy na żyjące na wolności żyrafy, lamy czy zebry. To także tutaj w Parku Safari, warto zobaczyć największe na świecie syberyjskie tygrysy

Lolland i Falster są prawdziwymi skansenami, dzięki największej w Danii liczbie budynków z XVII jak i XVIII wieku oraz brukowanym uliczkom ze swoiście przyjemnymi antykwariatami oraz pchlim targom na których można kupić pamiątki czy różnego rodzaju antyki.

Falster - wycieczka

Nykøbing. Wielbiciele średniowiecza, rycerstwa czy sztuki oblężenia powinni udać się do Centrum Średniowiecza w Nykøbing - wybudowanego na wzór miasteczka z 1400 roku. Mieszkańcy tego niezwykłego miejsca, będący jednocześnie pracownikami, żyją rytmem owej epoki, pracują używając narzędzi jakie mógł wykonać średniowieczny kowal, pieką chleb według starej receptury czy nawet konstruują łodzie, katapulty i broń szykując się do letniego turnieju rycerskiego.

Maribo. Kolejnym punktem, na mapie każdego turysty, powinno być zabytkowe miasteczko Maribo (wyspa Lolland), znane z corocznego festiwalu jazzowego.

Skælskør kusi wielbicieli Hansa Christiana Andersena poprzez liczne zamki i rezydencje w których pisarz gościł. Jego pracownię i przedmioty z nim związane zobaczyć można w zamku Holsteinborg. Gmina, ma więcej do zaoferowania i potrafi zauroczyć każdego np. dzięki wyjątkowo pięknej i czystej 142-kilometrowej piaszczystej plaży przy której nie brakuje przystani jachtowych.

Most Storebæltsforbindelsen. Również w regionie Zelandii wielbiciele architektonicznego geniuszu nie będą mieli powodów do narzekań, dzięki mostowi Storebæltsforbindelsen, który przerzucono nad cieśniną Wielki Bełt. Most ten jest jednym z najdłuższych mostów wiszących na świecie, łączy on Zelandię i Fionię. Przejazd mostem jest płatny.

Zainteresowani tą konstrukcją, udać powinni się do Centrum Wystawowego w Korsør, w którym można zapoznać się historią mostu. To także tutaj, w roku 1998, para królewska oficjalnie otwarła 18-kilometrowe połączenie kolejowe pomiędzy tymi dwiema duńskimi wyspami, przyczyniając się do rozwoju tego niegdyś spokojnego miasteczka.

Roskilde. Warto odwiedzić Roskilde znane z letniego festiwalu rockowego, ale także z wzniosłej gotyckiej katedry w której pochowanych zostało 38 członków rodziny królewskiej. Obojętnie nie można przejść obok interesującego Muzeum Łodzi Wikingów, które jako jedyne poszczycić się może wystawą kilku zrekonstruowanych łodzi, które zatonęły w 1000 r.

Ishøj. Chcąc zaznać architektonicznego novum, koniecznie należy udać się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken w Ishøj. Ta niezwykła konstrukcja, zbudowana na wzór kadłuba statku, umieszczona została na piaszczystej plaży, która niewątpliwie uzupełnia cały projekt.

Rezerwacja biletów
do Danii

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020