START / Miasta / Skagen


Skagen

Skagens Grenen to najdalej na północ wysunięty punkt Danii. W tym miejscu łączą się wody Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Cypel jest oddalony od miasta o ok. 2 km i można tam dotrzeć pieszo lub skorzystać ze specjalnie do tego celu przygotowanych traktorów z przyczepami dla podróżnych.

Miasto Skagen, jest jednym z największych portów rybackich w Danii, zamieszkuje je ok. 9000 mieszkańców. To miejsce co roku przyciąga ok. 2 miliony turystów, większość oczywiście przyjeżdża by podziwiać niesamowite widoki przylądka, ale w mieście są też inne atrakcje.

Warto zobaczyć

Den Tilsandede Kirke

Kościół pod piaskiem, pod wezwaniem Św. Wawrzyńca - patrona żeglarzy, powstał w 1375 roku i był największym kościołem w Vendsyssel. Po wielu latach użytkowania kościół stał się ofiarą zjawiska zwanego “chodzącymi wydmami”, które coraz bardziej przysypywały budynek. Na nic się zdały usilne działania wiernych, którzy to co jakiś czas odkopywali kościół i dokonywali wielu starań by piaski ponownie nie zagrażały budowli. Ostatecznie w roku 1795, z rozkazu króla kościół został zamknięty a wydmy pochłonęły go niemal w całości. Do dzisiaj uchowała się tylko wieża.

Skagens Museum

Muzeum to zaprojektowane przez Ulrika Plesnera, otwarte zostało w 1928 roku. Zobaczyć tu możemy dzieła malarzy tworzących w okolicach Skagen, w okresie od 1830 r. do 1930 r, którzy należeli do tzw. “grupy ze Skagen”. Na przełomie XVII i XIX wieku do Skagen przyjeżdżali i osiedlali się nie tylko malarze, ale również muzycy, pisarze oraz wiele innych osób, uważanych za wybitne osobistości duńskiej kultury. Ich prace można oglądać w Skagens Museum, które zostało podzielone na trzy obiekty muzealne: Skagens Museum, Anchers Hus, Drachmanns Hus.

Naturhistorisk Museum

Muzeum Historii Naturalnej. Powstało w 1991 roku z prywatnej inicjatywy duńskich biologów - Poula Lindharda Hansena i Sanne Christensen. W muzeum poznać możemy historię geologiczną i przyrodniczą Skagen, od epoki lodowcowej aż po dzień dzisiejszy. Oprócz stałych ekspozycji często prezentowane są wystawy tematyczne.

Skagen Odde Naturcenter

Twórcą budynku, w którym mieści się Naturcenter, jest Jorn Utzon. Dla jego prac bardzo ważny był wpływ natury na nasze otoczenie i to aby architektura i przyroda tworzyły jedność. Nic więc dziwnego, że to jego poproszono o stworzenie projektu budynku. Został on umiejętnie wkomponowany w krajobraz i wydobyto z niego to co najlepsze, w końcu poświecono go elementom takim jak: piasek, woda, wiatr i światło.

Drogowskazy

 1. Kościół pod piaskiem
  Den Tilsandede Kirke
  Gamle Landevej 63, 9990 Skagen
  +45 72 54 30 00
 2. Muzeum w Skagen
  Skagens Museum
  Brondumsvej 4, 9990 Skagen
  www.skagenskunstmuseer.dk
 3. Muzeum Historii Naturalnej
  Naturhistorisk Museum
  Skagen Naturcenter, Hojen Station, Flagbakkevej 30, 9990 Skagen
  www.naturmuseum-skagen.dk
 4. Skagen Odde Naturcenter
  Batterivej 51, 9990 Skagen
  www.skagen-natur.dk

Rezerwacja biletów
do Danii

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020