START / Aktywnie / Rowerem w Danii


Rowerem w Danii

Dla większości Duńczyków rower to styl życia i nie ma w tym przesady. Dlatego w Danii, która stawia na rowerzystów, wybudowano doskonale rozwinięty system ścieżek rowerowych. Sieć ścieżek rowerowych gwarantuje nie tylko miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu ale także sprzyja komunikacji oraz zwiedzaniu.

Dania Rower

Poruszając się na dwóch kółkach, po krętych trasach rowerowych, mamy szansę dostrzec to co najciekawsze a czasem i ukryte przed oczami turystów. Ukształtowanie terenu w Danii to głównie równiny dzięki czemu nawet osoby o słabszej kondycji mogą się cieszyć rowerowymi przejażdżkami.

Łączna długość ścieżek w całej Danii to ponad 12 000 km. Drogi poprowadzone są często równolegle do jezdni, w miastach na wydzielonym pasie drogowym, ale również w lasach. Często zahaczają o miejsca warte zobaczenia lub są swego rodzaju objazdami większych miast. Dzięki tak rozległej siatce dróg, rowerzyści mają możliwość spędzić na wycieczkach rowerowych wiele niezapomnianych godzin. Planując wyjazd do Danii warto wiedzieć, że nie trzeba zabierać swojego roweru - zadbano o to aby cała infrastruktura około rowerowa była równie dobrze rozwinięta. Dzięki czemu w wypożyczalniach znajdziemy duży wybór rowerów dla całej rodziny, przyczepki rowerowe, siedziska dla dzieci. W wielu mniejszych miejscowościach są warsztaty rowerowe. A gdy zabraknie nam sił na dalszą jazdę nie będzie problemu aby z rowerem wsiąść do pociągu lub autobusu i kontynuować podróż. W większości przypadków środki komunikacji są dostosowane do przewozu rowerów.

Warto wiedzieć: Informacje o miejscach w których znajdują się wypożyczalnie oraz mapy rowerowe można znaleźć w lokalnych biurach informacji turystycznej.

  • Wynajem roweru na jeden dzień - od 90 DKK
  • Wynajem roweru elektrycznego na jeden dzień - od 200 DKK
  • Wynajem roweru na cały tydzień - od 400 DKK

W Danii przygotowanych zostało 11 głównych tras rowerowych, liczących łącznie 4200 km i przechodzących przez najważniejsze miasta i miejscowości, z których będziemy mieli możliwość zwiedzania najciekawszych miejsc okolicy.

Duńskie ścieżki rowerowe można podzielić na 3 kategorie:

  • drogi krajowe oznaczone są numerami od 1 do 10 (10 trasa na Bornholmie) + 12
  • regionalne oznaczone są liczbami dwucyfrowymi (od 16 do 99)
  • lokalne oznaczone są liczbami trzycyfrowymi (od 100 do 999)
Dania rowerem

Wszystkie tablice informacyjne oznaczone są symbolem roweru.

Trasy rowerowe w Danii

Nr Początek Koniec Długość Asfalt Nazwa
1 Skagen Rudbøl 560 km 70% Vestkystruten
2 Hanstholm Kopenhaga 420 km 80%
3 Skagen 450 km 78% Hærvejsruten
4 Søndervig Kopenhaga 310 km 90%
5 Skagen 650 km 90% Østkystruten
6 Esbjerg Kopenhaga 330 km 92%
7 Sjællands Odde Rødbyhavn 240 km 90%
8 Rudbøl Møn 360 km 95% Sydhavsruten
9 Helsingør Gedser 290 km 92%
10 Rønne Rønne 105 km 90% Bornholm rundt
12 Aalborg Aalborg 610 km 90% Limfjordsruten

Mapka tras rowerowych

Do pobrania
Mapka tras rowerowych w Danii

Rezerwacja biletów
do Danii

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020