START / Miasta / Roskilde


Roskilde

Katedra w Roskilde

Liczące ok. 50 000 mieszkańców Roskilde położone jest w odległości ok. 30 km na zachód od Kopenhagi, funkcjonuje jako jej miasto satelickie. Nie zawsze tak jednak było. Jeszcze w X wieku miasto miało wielkie znaczenie dla całego Państwa. Było siedzibą biskupa i całego kościoła duńskiego. Niestety w XV wieku miastu odebrano funkcje społeczne, a z czasem władza kościelna i król przenieśli się do stolicy kraju - Kopenhagi.

Dzisiaj Roskilde kojarzone jest przede wszystkim jako miasto w którym odbywa się jeden z największych na świecie festiwali muzycznych. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w roku 1971. Organizowany przez The Roskilde Festival Charity Society festiwal przyciąga niezliczone rzesze fanów rocka, dzięki gwiazdom takim jak: Metallica, Pearl Jam, Black Sabbath, Foo Fighters, Guns’N'Roses, Rammstein, Placebo i wiele innych, także mniej popularnych wykonawców.

Roskilde - Muzeum Wikingow

Ale Roskilde Festival to nie tylko fantastyczne koncerty. Na odwiedzających czekają tu atrakcje typu: warsztaty plastyczne, występy kabaretowe, ścianki do wspinaczki, boiska czy nawet kino festiwalowe.

Godne polecenia jest Muzeum Łodzi Wikingów. Miasto funkcjonuje ponadto jako ośrodek uniwersytecki na czele którego stoi uniwersytet o ogólnym profilu nauczania - Roskilde Universitetscenter.

Warto zobaczyć

Roskilde Domkirke

Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie Północnej. Chowani są tu do dzisiaj duńscy monarchowie, poczynając od Christiana II Oldenburga.

Vikingeskibsmuseet

Muzeum Łodzi Wikingów poświecone całkowicie tematowi budowy i wykorzystania łodzi oraz podróży morskich i kulturze Wikingów. Główną atrakcją jest wystawa pięciu łodzi, które złożono z materiałów odnalezionych przez archeologów - wyeksponowane są w specjalnym budynku. Pomysłowe ułożenie części na stelażach w kształcie łodzi umożliwia wyobrażenie sobie ich realnego wyglądu i wielkości. Na miejscu można przymierzyć stroje z epoki oraz spróbować swoich sił jako łucznik.

Roskilde Station

Najstarsza stacja kolejowa w kraju. Powstała w 1847 roku, łącząc tym samym Kopenhagę z Roskilde pierwszą linią kolejową. Budynek zrekonstruowano w 1998 roku pozostawiając w stanie nienaruszonym jego specyficzny urok. Wg tradycji Roskilde Station jest ostatnim przystankiem trumny ze zwłokami monarchów przed złożeniem jej w grobowcach katedry. Po przybyciu do Roskilde uroczysty pochód towarzyszy członkowi rodziny królewskiej w jego ostatniej drodze.

Roskilde Miniby

Przestrzenna mapa miasta Roskilde z czasów średniowiecza, a dokładniej z roku 1400. Ukazuje ona budynki i całe rozplanowanie miasta - od Rode Port po Stoden oraz od Jernbanegade po wybrzeże. Całość wykonana jest z wielką skrupulatnością i robi duże wrażenie na oglądających.

Roskilde Museum

Miejscowe muzeum, w którym zobaczyć można wystawy związane z kostiumami regionalnymi oraz całym folklorem. Oprócz tego obejrzeć można znaleziska archeologiczne z czasów antycznych, średniowiecza czy epoki brązu.

Ledreborg Slot & Park

Imponujący przykład XVIII-wiecznej architektury skandynawskiej z pięknym ogrodem prowadzonym w stylu francusko-angielskim. Posiadłość służyła od 1739 roku jako dom rodziny Ledreborg.

Museum Ragnarock

Konstrukcja budynku, w którym mieści się muzeum muzyki pop i rock, wygląda jakby stworzono ją z ćwieków i to złotych. Tak, z tych które mocowane są na kurtkach skórzanych. Niesamowity pomysł na aranżację muzeum rocka w takim miejscu, a właściwie gdzie indziej miałoby powstać jak nie w mieście gdzie odbywa się muzyczny festiwal. Muzeum to nie tylko miejsce gdzie poznajemy historię rocka, ma ono na celu głównie edukacje młodzieży, która poprzez muzykę, taniec czy nawet zaangażowanie polityczne ma szansę stać się świadomym obywatelem. Pokazane jest to przez pryzmat młodzieżowych subkultur które zmieniały się na przełomie lat.

Drogowskazy

 1. Katedra Roskilde
  Roskilde Domkirke
  Domkirkepladsen, 4000 Roskilde
  www.roskildedomkirke.dk
 2. Muzeum Wikingów
  Vikingeskibsmuseet
  Vindeboder 12, 4000 Roskilde
  www.vikingeskibsmuseet.dk
 3. Stacja kolejowa w Roskilde
  Roskilde Station
  Jernbanegade 1, 4000 Roskilde
 4. Diorama XIV-wiecznego Roskilde
  Roskilde Miniby
  Roskilde Miniby ved Sankt Ibs Vej, 4000 Roskilde
  www.roskilde-miniby.dk
 5. Muzeum Roskilde
  Roskilde Museum
  Skt. Ols Gade 18, 4000 Roskilde
  www.roskildemuseum.dk
 6. Pałac Ledreborg
  Ledreborg Slot & Park
  Ledreborg Alle 2, 4320 Lejre
  www.ledreborgslot.dk
 7. Museum Ragnarock
  Rabalderstrade 16, Musicon
  4000 Roskilde
  www.museumragnarock.dk
 8. Uniwersytet w Roskilde
  Roskilde Universitetscenter
  Universitetsvej 1, 4000 Roskilde
  www.ruc.dk

Rezerwacja biletów
do Danii

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020