START / Regiony / Region Stołeczny


Region Stołeczny

Region Stołeczny (duńska nazwa Hovedstaden) powstał, podobnie jak pozostałe regiony Danii, po reformie, w roku 2007. Mimo, że największym miastem jest Kopenhaga władze administracyjne mają swoją siedzibę w mieście Hillerød. Region podzielony został na 29 gmin.

Obszar jaki zajmuje region to północno-wschodnią część Zelandii - ta malownicza część Danii jest szczególnie interesująca ze względu na znajdujące się tu piękne królewskie zamki i szerokie, piaszczyste plaże.

Frederiksborg

Duńska Riwiera. Od północnej części Zelandii aż po Kopenhagę prowadzi malownicza trasa nazywana Duńską Riwierą. Droga prowadzi wzdłuż wybrzeża, a podróżując nią trafimy na bajeczne, niewielkie miejscowości pełne kolorowych domków, a także wspaniałe rezydencje - umiejętnie wkomponowane w otoczenie i będące w harmonii z otaczającą je naturą. Przy Riwierze znajduje się również Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, w którym obejrzeć można piękną kolekcję malarstwa i rzeźby z XX wieku.

Wiele dawnych osad rybackich, na ktore natrafimy w regionie, jest obecnie prawdziwymi, architektonicznymi perełkami. Miasteczka takie jak Taarbek, Hornbek, Sletten czy Gilleleje nie powinny umknąć uwadze turystom chcącym poznać Danię z jej najlepszej strony. To właśnie dzięki takim krajobrazom, Zelandia, a właściwie teraz część Regionu Stołecznego jest miejscem gdzie od wieków rodzina królewska wypoczywa w licznych rezydencjach. Jedną z nich jest renesansowy zamek Frederiksborg w Hillerod wzniesiony na trzech małych wyspach, połączonych mostem, czy też barokowy pałac Fredensborg, w którym to w roku 2004 doszło do zaślubin księcia Fryderyka z Australijką Mary Donaldson.

Będąc w Danii koniecznie trzeba poznać jej piękną stolicę. W Kopenhadze na dzieci i dorosłych czeka wiele atrakcji i zabytków. Warto udać się m.in. do pałacu królewskiego Amalienborg, pałacu Rosenborg, licznych muzeów, Parku rozrywki Tivoli i Nyhavn.

Niedaleko Kopenhagi położony jest najstarszy na świecie park rozrywki Bakken mieszczący się w malowniczym parku Dyrehaven w Klampenborgu.

Ciekawym miejscem na północy regionu jest małe średniowieczne miasteczko, położone w pobliżu cieśniny Sund - Helsingor. W tym właśnie miejscu znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów - XVI wieczny zamek Kronborg w którym to Szekspir osadził akcję swojego najgłośniejszego dzieła "Hamleta". Budowla ta, od roku 2000, znajduje się na liście UNESCO.

Podążając dalej zawiłą drogą wzdłuż wspomnianej Riwiery trafimy do Rungsted, rodzinnego miasteczka Karen Blixen znanej ze swojej bestselerowej książki "Pożegnanie z Afryką". To tu znajduje się jej grób odwiedzany co roku przez tysiące wielbicieli oraz muzeum mieszczące się w jej domu, w którym natrafimy na wiele pamiątek z jej życia.

Kopenhaga - jeden z ulicznych festynów

Rezerwacja biletów
do Danii

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020