START / Dania / O Danii


Dania

Dania to magiczny skrawek Skandynawii, który od lat zachwyca swym pięknem i nietuzinkową atmosferą. Odkryj Danię na wakacje lub wybierz się do jednego z urokliwych duńskich miast na krótki wypoczynek. Kraj ten to nieskazitelna natura, ekologia, muzea i niezliczone atrakcje dla całych rodzin z dziećmi. Dania to niepowtarzalny design, kultura, muzyka i sport.

A więcej informacji znajdziesz na naszych stronach. Promy do Danii i domy wakacyjne.

Wybierz się w rejs i popłyń promem do Kopenhagi.

 

Co można powiedzieć o Danii na pewno?
Że to kraj gdzie płynnie łączy się tradycja z nowoczesnością,
gdzie ludzie są mili, lecz trudno zyskać ich przyjaźń,
gdzie jedzenie jest skromne a smaczne... Dania to niewielki kraj lecz pełen niespodzianek.

 

Królestwo Danii, będące najmniejszym państwem Skandynawii, położone jest w północnej części Europy. Mieszkańcy Danii uchodzą za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie, być może to dzięki filozofii hygge którą stosują na co dzień, a która pozwala im cieszyć się małymi rzeczami, spotkaniami w gronie najbliższych w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Zabudowa kraju zaskakuje niezwykłą prostotą oraz przemyślaną funkcjonalnością. Turyści, odwiedzający Danię, najczęściej mówią o niej z zachwytem, podkreślając jej urok, który można dostrzec w malowniczych wsiach, rozległych polach i łąkach, a przede wszystkim w niemal każdym mieście i miasteczku, w których zabytkowa zabudowa przeplata się z nowoczesnością, nie burząc pieczołowicie pielęgnowanej tradycji.

Flaga Danii

Dania jest monarchią konstytucyjną, na czele państwa stoi Królowa Małgorzata II. Po niej królem zostanie jej pierworodny syn Fryderyk, Książe koronny Danii. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament (Folketing) na czele z premierem.

Znaczna część kraju (około 70%) położona jest na półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na ponad 400 wyspach, z czego niewiele ponad 70 jest zaludnionych. Do Danii należy również Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadają szeroką autonomię i od kilku lat dążą do odcięcia się od Wspólnotowego Królestwa Danii.

Kraj dzieli się na 5 głównych regionów:

 • Jutlandia Północna
 • Jutlandia Środkowa
 • Dania Południowa
 • Zelandia
 • Region Stołeczny i Bornholm

Dania w liczbach

 • Powierzchnia: 43 094 km2
 • Populacja: ok. 5,7 mln mieszkańców
 • Gęstość zaludnienia: 131 osób/km2
 • Długość linii brzegowej: 7.314 km
 • Długość granicy lądowej: 68 km (Niemcy)

Informacje dodatkowe

 • Religia: protestantyzm deklaruje ok. 80% Duńczyków, (głównie luteranizm), druga grupa to ateiści jest ich już prawie 11%, kolejna grupa to wyznawcy islamu, prawie 4% oraz Katolicy niecały 1%
 • Język: duński
 • Języki obce: angielski, niemiecki
 • Waluta: korona duńska (DKK - 1 korona = 100 øre)
 • Ukształtowanie pow.: głównie niziny, grunty orne, łąki i pastwiska oraz lasy zajmujące 12% powierzchni kraju. Najwyższy wzniesieniem jest - Møllehøj (170.86 m n.p.m.)
 • Klimat: umiarkowany ciepły, zimy łagodne z okazjonalnymi opadami śniegu, lato natomiast jest chłodne z obfitymi opadami deszczu. Średnia temperatura w styczniu to 0°C, natomiast w lipcu 17°C

Fauna i flora

Krajobraz Danii tworzą grunty orne, łąki i pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Lasy stanowią tutaj niewielki wycinek krajobrazu (12%) i są to, w przeważającej części, obszary sztucznie zalesione. W lasach przeważają drzewa iglaste: sosny, jodły i świerki.

Wiosną i latem prawdziwą ozdobą rozległych terenów, są wrzosowiska. Soczystymi odcieniami fioletu upiększają krajobraz, ukazując prawdziwe piękno szerokich połaci łąk.

Dania jest idealnym miejscem dla wędkarzy, a dzięki dbałości o łowiska amatorów wędkarstwa tutaj nie brakuje. Najczęściej występującymi gatunkami ryb są pstrągi morskie, potokowe i tęczowe, a także lepienie występujące w wodach oblewających półwysep Jutlandzki. Znaczne ilości szczupaków i okoni można spotkać w malowniczych jeziorach na terenie całego kraju. W ujściach rzek, jak i w słonych wodach obmywających brzegi Danii żyją flądry, węgorze oraz wspomniane wcześniej okonie.

Aktualna pogoda w Danii

Podział administracyjny

W wyniku reformy administracyjnej z 1 stycznia 2007 roku, wcześniejszy podział kraju na 13 województw, zastąpiony został przez 5 regionów, natomiast liczbę gmin z 270 zredukowano do 98.

Jutlandia Północna (stolica Aalborg) północna część Jutlandii
Jutlandia Środkowa (stolica Viborg) środkowa część Jutlandii
Dania Południowa (stolica Vejle) południowa część Jutlandii oraz wyspy m.in. Fionia, Langeland, Als, Ærø
Region Stołeczny (stolica Hillerød) północno-wschodnia część Zelandii, Bornholm
Zelandia (stolica Sorø) południowo-zachodnia część Zelandii oraz wyspy Lolland, Falster, Møn