START / Regiony / Jutlandia Północna


Jutlandia Północna

Jutlandia Północna (duńska nazwa Nordjylland) podzielona jest na 11 gmin. Największym miastem regionu i jednocześnie miastem pełniącym funkcje administracyjne jest Aalborg.

Jutlandia Północna doskonale znana jest rowerzystom, którym udostępniono ponad 2000 km tras rowerowych. Również wędkarze często odwiedzają to miejsce, a to za sprawą wielu sprawdzonych łowisk, idealnych do połowu ryb z lądu oraz z pełnego morza.

Na tym terenie, licząca sobie 1500 km linia brzegowa i znajdujące się na niej plaże nie odbiegają klasą czystości, bezpieczeństwem i rozplanowaniu od reszty regionów kraju. Plaże i kąpieliska posiadają jedne z najwyższych ocen w całej Europie gwarantując turystom mnóstwo atrakcji, a co ważne, także bezpieczeństwo w korzystaniu z nich.

Skagen. Jutlandia Północna ma wiele do zaoferowania, wiele ciekawych miejsc i atrakcji wartych zobaczenia, ale jest jedno, magiczne miejsce, które zachwyca i przyciąga rzesze turystów. To Skagen czyli najdalej na północ wysunięty kraniec Danii. W tym miejscu dochodzi do łączenia się Morza Bałtyckiego z wodami Morza Północnego. Specyficzne światło, barwa piasku i wody z łączących się cieśnin Kattegat i Skagerrak, podkreśla i w przepiękny sposób uwidacznia granicę pomiędzy morzami. Dzięki zachodzącym tam kontrastom i palecie różnorodnych barw, kolorów, można podziwiać to miejsce bez końca. Przebywając w Skagen warto dodatkowo udać się do tamtejszego Muzeum Natury i Muzeum Malarstwa, w którym będziemy mieli możliwość podziwiania zebranych dzieł największych i najznakomitszych duńskich malarzy z okresu jej "Złotego Wieku".

Skagen

Limfjorden. Na wyspie Limfjorden znajduje się imponujący Park Jasperhus, na terenie którego rośnie ponad pół miliona kwiatów. Udostępnione do zwiedzania są piękne akwaria, podziwiać można okazy egzotycznych ptaków i zwierząt, a dla najmłodszych przygotowano różnorakie baseny.

Aalborg. Kolejnym przystankiem jest miasto Aalborg, w którym przyjemnie jest pospacerować uroczym deptakiem, tajemniczymi uliczkami czy spędzić czas w przytulnych kafejkach.

W miejscowym Zoo (w Aalborg) można pooglądać aż 1300 zwierząt pochodzących ze wszystkich rejonów globu. Inna atrakcja - to największy park rozrywki Jutlandii Północnej - Tivoliland. Kolejną atrakcją jest park Farup Sommerland oferującego 50 różnych miejsc zabawy - w tym imponującą i jednocześnie przerażającą kolejkę górską "Falken".

Aalborg - port

Hirtshals. Ci, którym jeszcze jest mało morza powinni udać się do Oceanarium Morza Północnego w Hirtshals, w którym to pokazowy świat zwierząt wodnych prezentowany jest na świeżym powietrzu.