START / Miasta / Aalborg


Aalborg

Największe miasto regionu Jutlandia Północna i czwarte co do wielkości miasto w Danii. Położone nad fiordem Limfjord, tam gdzie Morze Północne łączy się z cieśniną Kattegat.

Aalborg zamieszkuje ok. 120 000 mieszkańców, w mieście tym znajduje się siedziba biskupstwa luterańskiego, władze regionu oraz Uniwersytet.

Dzięki mostom, przebiegającym nad Limfjord, miasta Aalborg oraz Norresundby tworzą praktycznie jedną aglomerację. Poruszać po nich można się zarówno samochodem - po dwupasmowej drodze, rowerem, drogą kolejową lub pieszo. Oba mosty są zwodzone, aby statki i okręty pływające tym szlakiem wodnym, miały łatwy dostęp do obu akwenów. Aalborg jest silnym okręgiem przemysłowym, który nadal prężnie się rozwija. Oprócz portu morskiego i stoczni, znajdują się tu fabryki cementu, stali, a także Aalborg Akvavit czyli gorzelnia produkująca znaną regionalną wódkę - w ponad 30 różnych odmianach.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Aalborga jest wypełniona restauracjami, barami i dyskotekami ulica Jomfru Ane Gade. Turystów z całego świata przyciąga coroczny festyn, przez miejscowych nazywany karnawałem, a także festiwal operowy.

Warto zobaczyć

Jomfru Ane Gade

Jest to mieszcząca się w starej części miasta uliczka, składająca się wyłącznie z restauracji, barów, pubów, kafejek, dyskotek. Każde z miejsc, znajdujących się przy uliczce, zostało wystylizowane na swój niepowtarzalny sposób, dzięki czemu w każdym panuje wyjątkowy klimat.

Aalborg Zoo

Ogród zoologiczny powstał w latach 50-tych, jest dziś jednym z największych w całej Danii. Odbywają się tu liczne imprezy organizowane przez władze miasta.

Aalborg Marinemuseum

Muzeum Marynistyczne, w którym największymi atrakcjami są prawdziwe łodzie, okręty i statki np. okręt podwodny Springeren i torpedowiec Sobjornen. Do samego muzeum należy także przylegający plac o powierzchni 15000 m2. Oprócz wystaw związanych z marynarką wojenną, są także ekspozycje związane z duńskim przemysłem stoczniowym i portowym.

Forsvars- og Garnisons Museum

Idealne miejsce dla fanów militariów. Dla turystów udostępniony jest sprzęt wojskowy, czołgi i armaty wykorzystane podczas II wojny światowej. Dzięki takim eksponatom można zobaczyć z bliska wnętrza czołgu a nawet wejść za stery odrzutowca.

Drogowskazy

 1. Ogród Zoologiczny
  Aalborg Zoo
  Molleparkvej 63, 9000 Aalborg
  www.aalborg-zoo.dk
 2. Muzeum Marynistyczne
  Aalborg Marinemuseum
  Vestre Fjordvej 81, 9000 Aalborg
  www.aalborgmarinemuseum.dk
 3. Muzeum Wojska
  Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum
  Skydebanevej 22, 9000 Aalborg
  www.forsvarsmuseum.dk

Rezerwacja biletów
do Danii

   ZAMÓW BILET   

Imprezy w sezonie 2020