Jutlandia Zachodnia

Region ten od lat jest jednym z ulubionych miejsc miłośników windsurfingu, golfa, zwolenników pieszych wędrówek wśród dzikiej przyrody, a także dla zagorzałych wędkarzy dzięki licznym łowiskom.

Wybrzeże Jutlandii Zachodniej to pas obfitujący w bardzo długie i szerokie plaże, na których roi się od miejsc gotowych zapewnić turystom aktywny wypoczynek począwszy od parków zabaw dla dzieci, przez obiekty udostępniające sprzęt wodno-sportowy, po puby i kluby.

EsbjergTak jak każdą podróż po regionach Danii tak i tą warto zacząć od miasta będącego swoistą stolicą - Esbjerg. To mające zaledwie 100 lat miasto w takim stopniu związane jest z rybołówstwem, że posiada własne danie, zwane przez mieszkańców "bakskuld". Ta lekko solona wędzona flądra powinna znaleźć się w menu każdego odwiedzającego to miejsce.
Niewątpliwie każdemu pozostanie w pamięci widok olbrzymiego monumentu "Ludzie nad morzem" przedstawiającego cztery siedzące postaci, których wzrok skierowany jest w otchłań morza.
Dodatkowo na lubujących się w poznawaniu kultury kraju czekają liczne atrakcje. W pobliskich muzeach sztuki, rybołówstwa oraz żeglugi morskiej podziwiać można kolekcję bursztynów, ekspozycje tematyczne z zakresu historii rybołówstwa i floty oraz akwaria morskie i basen dla fok.

Po wypoczynku w Esbjerg warto udać się do kolejnego miasteczka, położonego na północy - Rinkobing - to doskonałe miejsce dla amatorów windsurfingu, zarówno dla doświadczonych żeglarzy jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.
W samym miasteczku warto pospacerować wąskimi, a przy tym bardzo przyjemnymi i klimatycznymi uliczkami lub zakosztować specjałów tamtejszych restauracji. Zwiedzając Rinkobing trzeba zarezerwować sobie nieco więcej wolnego czasu na udanie się do okolicznej zatoki nad którą położony jest ośrodek rozrywki i sportu Verde Sommerland, w którym czeka wiele atrakcji przeznaczonych dla gości w każdym wieku.