Jutlandia Południowo-Wschodnia

Kraina ta będąc integralną częścią półwyspu Jutlandzkiego odgrywała kluczową rolę w kontaktach pomiędzy Skandynawią a Europą Centralną dzięki naturalnej granicy lądowej. Dawniej te tereny często odwiedzali Wikingowie, do dzisiaj zachowały się ślany ich działalności - są one jedną z ciekawszych atrakcji tego regionu.

Podróż po tym terenie warto zacząć od zwiedzenia najstarszego miasta północnej Europy, miasta Ribe liczącego sobie ponad X wieków. To w nim powstała pierwsza świątynia katolicka dająca początek nawracania Danii, a w późniejszym czasie całej Skandynawii.
Po "złotych latach" miasta datowanych na XVI wiek, pozostały świetnie zachowane domy, miejskie uliczki, XV-wieczne opactwo oraz XII-wieczna katedra. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Wikingów oraz stylizowany na czasy średniowiecza jarmark, podczas którego zobaczyć można jak wyglądało codzienne życie ludzi z tamtej epoki.

LegolandBędąc w północnej części regionu, w mieście Billund trzeba odwiedzić niewątpliwie największą atrakcję całej Danii - Legoland. Park ten zbudowany z kilku milionów klocków, pozwala całym rodzinom na spędzenie tu niezapomnianych chwil. Zaznamy tu przejażdżki na smoku, spływu drewnianą łódką po górskiej rzece, poczujemy się jak John Wayne w miasteczku wprost z Dzikiego Zachodu, natrafimy na piratów i Indian czy obejrzymy zbudowane z klocków repliki najbardziej znanych budynków i pomników całego świata. Na poznanie wszystkich oddanych do użytku ponad 50 atrakcji trzeba przeznaczyć kilka dni, które pozostawią jednak niezapomniane wrażenia zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Zwiedzając Legoland warto przeznaczyć kilka chwil na poznanie okolicznego Parku Safari w Givskud. Na powierzchni mającej ponad 60 hektarów żyje kilka tysięcy zwierząt wielu gatunków. Poruszać po parku można się swoim pojazdem albo specjalnie przeznaczonym do tego celu autobusem. Najnowszą wybudowaną część parku przeznaczono na Wyspę Goryli, które od zwiedzających oddziela otaczająca ją rzeka.

Natrafić tu także możemy i na miejsca z którymi wiąże się Polska historia. W okolicach Kolding Polska Armia oblegała położony tam zamek Koldinghus, który do dziś jest najbardziej wyróżniającą się częścią miasta. To do tego wydarzenia nawiązują słowa naszego hymnu.

"Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze."

Zamek ten został spalony przez Hiszpanów chroniących się przed zimą, i odbudowany został dopiero kilka lat temu.