Fionia

Hans Christian Andersen - Pomnik w KopenhadzeKrajobraz Fionii, czyli drugiej co do wielkości duńskiej wyspy, jest niemalże wierną kopią literackich obrazów i ilustracji przedstawianych w książkach Hansa Christiana Andersena - tego bez wątpienia największego duńskiego bajkopisarza. Malownicze domki wśród których wiją się ścieżki i drogi obsadzone wierzbami na których tle widnieją zielone, spokojne wzgórza "porośnięte" zamkami, pałacykami czy murami arystokratycznych dworków. To właśnie w Odense 2 kwietnia 1805 roku na świat przyszedł H.C. Andersen. Dlatego szeroko rozumiany obraz Fionii jest tak bardzo widoczny w dziełach Andersena. On sam także jest przez mieszkańców hołubiony, jego ducha czuje się w całym mieście. Pomnik pisarza stojący w parku niedaleko klasztoru, jego dom przeistoczony w muzeum czy pobliski skansen folkloru Fionii Den Fynske Landsby, w którym dzieci odgrywają scenki z jego nieśmiertelnych baśni.

Miasto to mające swój początek w 988 roku dzięki cesarzowi Ottonowi III oferuje znacznie więcej. Piękny pałac Odense położony niedaleko dworca kolejowego jak oraz również warta obejrzenia katedra św. Kanuta, wybudowana w stylu gotyckim, z której rozciąga się panorama na całe miasto.

Wielbicieli wycieczek rowerowych zainteresują w Odense oddane do użytku 250 km znakomicie przygotowanych tras.
Miłośników wędkowania ucieszy fakt, że sport ten jest możliwy do uprawiania zarówno w rzekach jak i morzu. Spróbować swoich sił można w czasie gry w golfa na jednym z trzech dostępnych pól.

Fionia oferuje aż 1130 km idealnych do wypoczynku plaż z świetnie rozwiniętymi warunkami dla zagorzałych "wodniaków", jak i tych, którzy chcą po raz pierwszy spróbować swoich sił w sportach wodnych. W Egeskov warto zwiedzić najlepiej zachowany renesansowy zamek w całej Europie, w którym to, przez dawnych właścicieli zebrana została imponująca kolekcja myśliwskich trofeów. W ogrodach dla zwiedzających udostępniono labirynt z żywopłotu, który najbardziej przypadnie do gustu dzieciom. W dalszych częściach ogrodu znajdziemy miniaturowy ogród zoologiczny oraz muzeum samolotów i samochodów.

Na tej uroczej wyspie znajduje się także Muzeum Jachtingu. Żeglowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu przez Duńczyków. Na Fionii znajduje się największy prywatny pałac - Pałac Waldemara. Z tego miejsca startują organizowane w lipcu Regaty dookoła wyspy, w których udział bierze co roku ponad 40 jachtów.

Warte polecenia są także organizowane cyklicznie imprezy kulturalne, takie jak:

  • Koncerty i festiwale organizowane w Odense Koncerthus - miejskiej sali koncertowej
  • Organizowany w każdą sobotę od połowy czerwca do połowy sierpnia jazzowy rejs po rzece
  • MydFunenFestival czyli festiwal mający miejsce w pierwszych dniach lipca, podczas którego organizowane są koncerty rockowe, popowe czy muzyki alternatywnej

Warto wiedzieć: Dzięki oferowanym w dworcowym Miejskim Biurze Turystycznym kartom Odense Adventure Pass uzyskamy zniżki na zwiedzanie np. wspomnianych wcześniej atrakcji - Muzeum H.C. Andersena i skansenu Den Fynske Landsby oraz galerii Fyns Kunstmuseum, Brandts Klaedefabrik, ogrodu zoologicznego, Muzeum Motoryzacji jak i do darmowego zwiedzenia ratusza miejskiego oraz upustu przy zakupie biletu na rejs statkiem po fiordzie.