Bornholm

Bornholm - zamek HammershusWyspa ta całkowicie różni się od reszty Danii. Niezwykle słoneczny teren, którego skaliste podłoże mieni się dzięki promieniom słonecznym, których jest tu nieporównywalnie więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu kraju. Wspaniałe kontrasty pomiędzy skalistymi klifami, piaszczystymi, rozległymi plażami, tajemniczymi lasami czy uroczymi okrągłymi kościółkami, a nadbrzeżnymi rybackimi miasteczkami wywierają niesamowite wrażenie na każdym, kto je zobaczy.
Tradycyjne wędzarnie ryb, będące popularnym źródłem potraw regionalnych dodają uroku pejzażowi wyspy czyniąc ją jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dzisiejszej Skandynawii.
Wyspa ta jest idealna zarówno dla szukających relaksu na plaży jak i dla miłośników aktywnego wypoczynku, który zapewniają aż trzy różnorodne 18-dołkowe pola golfowe, kilkanaście idealnych do żeglarstwa zatok oraz 235 kilometrów wspaniale przygotowanych tras rowerowych i to wszystko mieści się na zaledwie 587 km2 powierzchni. Będąc na Bornholmie warto odwiedzić dwie małe wysepki Christianso i Frederikso, gdzie na stałe mieszka ok. 100 mieszkańców. Są one ufortyfikowane i znajdują się pod jurysdykcją duńskiego Ministerstwa Obrony. Znaczna cześć mieszkańców trudni się rybołówstwem oraz sztuką. Bez wątpienia Bornholm można nazwać "Skandynawskim kotłem", w którym zebrano wszystko to, co najlepsze w całej Skandynawii.

Pierwszym przystankiem na mapie każdego turysty bez wątpienia powinny być ruiny zamku Hammershus, będące jednym z największych kompleksów ruin w całej Europie Północnej. Posiada on niezwykle barwną historię liczącą prawie pięć wieków. Atmosfera średniowiecza jest tu wyczuwana na każdym kroku, a widoki rozciągające się z tego miejsca wywołają uśmiech na twarzach każdego. Warto zajrzeć także do NaturBornholm, gdzie poznamy liczącą ponad 1.7 mld lat historię wyspy. Przyjrzymy się z bliska dinozaurom, trylobitom i innym stworzeniom stąpającym niegdyś po Bornholmskiej ziemi.

W Jobolandzie, tym jednym z najstarszych parków rozrywki w Danii, możemy miło spędzić wolny czas w tak atrakcyjnych miejscach jak park wodny czy Zoo. Świetne miejsce dla całych rodzin, które pozostawi wiele miłych wspomnień związanych z tą piękną wyspą.

Z Bornholmem związanych jest wielu artystów, rzeźbiarzy, malarzy czy ceramików, którzy od ponad 100 lat przybywają do tego magicznie pięknego miejsca. Wiele muzeów, galerii, wystaw czy pracowni mistrzów rzemiosła jest widocznych na tej małej jednak wyspie. Wszystko, co Bornholm ma najciekawszego do zaoferowania z zakresu sztuki, zobaczyć możemy w wielu manufakturach, galeriach i muzeach.

Drogowskazy

 • Muzeum Sztuki
  Bornholms Kunstmuseum
  Helligdommen, 3760 Gudhjem
  www.bornholms-kunstmuseum.dk

 • Centrum Średniowiecza
  Bornholms Middelaldercenter
  Stangevej 1, Osterlars, 3760 Gudhjem
  www.bornholmsmiddelaldercenter.dk

 • Natur Bornholm
  Gronningen 30, 3720 Aakirkeby
  www.naturbornholm.dk

 • Park Rozrywki i Park Wodny
  Joboland
  Hojevejen 4, 3740 Svaneke
  www.joboland.dk

 • Portal o Bornholmie
  www.bornholm.modos.pl